sobota 24. března 2007

Barevny make / Coloured Make

Jazyk: Perl

Kratoucky a rychle napsany skriptik, ktery pouziva make a dela to, co make, ale vystup je barevny (udela make a zbarevni vystup). Je to uplne prvni verze obsahujici malicko pravidel. Jestli se vam to libi a budete si doplnovat vlastni dalsi pravidla, budu rada, kdyz mi je poslete. Perl moc neumim, takze i dalsi pripominky ohledne efektivity atd. uvitam.

Download: skript: mymake.pl 1.7kB

Language: Perl

Short and quickly written script that uses make, bahaves almost like make and the output is colored (calls make and colors the output). This is very first version with a small amout of rules. If you like it you can add your own rules and I will be happy if you send those to me. I'm not perl expert so all notes are welcomed.

Download: script: mymake.pl 1.7kB

neděle 18. března 2007

Ctyri legracni prihody

Dneska mi to neda a zkusim vas pobavit tim, co se posledni tyden stalo lidem v mem okoli. Za ten tyden se toho stihlo stat docela dost :)



  1. Mamku, ucitelku na prvnim stupni, zacal jeji zacek o hodine pred tabuli lochtat (mama je hodne lochtiva :) - pry, aby byla legrace a proto, ze je fain.


  2. Segra vyndavala trideny odpad do popelnic, prohrabovala igelitku a hledala mezi lahvemi papir. Kdyz tu prisel k vedlejsi popelnici chlapek, kolegialne na ni mavnul, pozdravil ji a jal se prohrabavat vedlejsi popelnici.


  3. Tata volal kamaradovi a ptal se ho, zda nerusi a muze s nim chvili pokecat. Kamarad povidal, ze urcite nerusi a jen at povida, ze nic duleziteho nedela. A tak chvili povidali a pak kamarad ukoncil hovor: "Ja musim koncit, ja jsem naboural".


  4. U mamky ve skole provadeli predskolacky budovou, vsechny je privedli i do telocvicny, kde jim telocvikarka predvadela cviceni na kruzich. A v nejlepsim se kruhy utrhly a ona se rozplacla na zinenku.


Poznamka: Pri techto kouscich se nikdo vazne nezranil. :)

pondělí 5. března 2007

Bullet Time

Zajimava hra: http://www.fingertime.com/bullettime.php

Ukolem je uhnout pred kulkou a to tak, ze musite (kamkoliv) kliknout co nejdrive po tom, co zbran vystreli.

s0cketky zkusenosti:


  • nejlepe mi to slo uprostred dne, ani brzo rano, ani vecer

  • to, na co nejvice reagujeme, je zvuk, proto ho rozhodne mejte zapnuty, abyste ho dobre slyseli

  • pokud se leknete, prohrajete - takze zvuk mejte na malou hlasitost, abyste se nelekli

  • nesoustredte se na to, abyste se soustredili :) budte uvolneni, ale neusinejte

  • kupodivu na to neni potreba klid nebo ticho, spis je potrebna monotonnost okolnich zvuku


Hodne stesti :)

neděle 4. března 2007

Vychytavky pri psani C kodu ve Vim

Proletla jsem dokument C editing with VIM HOWTO a jeste par dalsich a zde je par vychytavek, ktere mohou hodne usnadnit praci:


Skakani mezi funkcemi


Pomoci znaku { a } lze skakat mezi odstavci. Odstavce jsou shluky textu oddelene od sebe prazdnym radkem. Tedy ti znas, kteri, nepisi praseci kody a oddeluji funkce alespon jednim praznym radkem, mohou takto preskakovat mezi funkcemi. Pokud mate funkce delsi a mate i v ramci jedne funkce prazdne radky, muzete vyuzit [[ a ]]. Takto se presunujete po zavorkach znacich zacatek funkce. Muzete si take vyzkouset [] a ][. Samozrejme lze napsat treba 2[[ pro posun o dve funkce a podobne.


Preskakovani mezi zavorkami


Pro preskoceni z jedne zavorky na druhou, ji odpovidajici, lze pouzit %.


Rychle prohlizeni funkci a skakani


Predstavte si, ze ctete nejakou svou funkci a(), ve ktere mate volani na dalsi svoji funkci b(). Co dela b() nevite, tak se chcete podivat. Jak to udelat rychle, abyste v celem souboru nebloudili? Umistete kurzor do jmena funkce b() a stisknete ctrl+], az si ji doprohlednete, staci pak jen ctrl+t a jste zpet v a(). Aby vam toto fungovalo, musite si nejdrive vytvorit soubor obsahujici tyto zalozky: v shellu napiste ctags soubor.c nebo treba ctags -R *.c.

Muzete si take vytvorit vlastni zalozky dle libosti. Stisknutim mX, kde X je a-z, A-Z nebo 0-9 si vytvorite zalozku. Kdyz se pak chcete na toto misto vratit, stiskete 'X. Mala pismenka jsou lokalni zalozky pro jeden soubor. Pokud chcete mit zalozky napric vice souboru, pouzivejte pro ne velka pismena.


Pripomenuti typu


Pokud jste kurzorem na promenne a nepamatujete si jeji typ, stisknete gd (gD vas odnese na globalni deklaraci).


Doplnovani slov


Pokud mate napsany zacatek slova (treba dlouhe jmeno funkce) a nechce se vam to cele psat znova, staci ctrl+p a vybrat si, ktere z nabizenych slov chci. Nabizet se mi budou slova, ktera jsem jsem jednou nekde napsala. Nabizena slova lze prochazet pomoci ctrl+p smerem dopredu a crtl+n smerem dozadu.


Vzhled


Tyto prikazy muzete pouzivat primo, nebo si je dat do .vimrc:

  • set textwidth=80 - maximalni pocet znaku na radce

  • set cindent - automaticke odsazovani


Prace se soubory



  • Pokud si editujete nejaky soubor a date :n (otevreni noveho souboru), do toho puvodniho se dostanete zpet pomoci :e#

  • Rozpulit vim, aby bylo videt vice souboru najednou, lze pomoci :split. Pro prepinani mezi temito okenky pouzivejte crtl+w crtl+w.